Inżynieria bezpieczeństwa II mgr

stacjonarny
Rekrutacja zimowa

INŻYNIERIA BEZPIECZEŃSTWA, STUDIA STACJONARNE II STOPNIA

Czas trwania: 1,5 roku (3 semestry)

Specjalności:

• bhp i bezpieczeństwo ekologiczne

Uzyskany tytuł zawodowy: magister inżynier

Limit miejsc*: 32 osoby

Absolwent kierunku INŻYNIERIA BEZPIECZEŃSTWA przygotowywany jest do projektowania i realizacji działań ograniczających zagrożenia w obszarze człowiek - technika - środowisko, z uwzględnieniem uwarunkowań technicznych, prawnych, administracyjnych i logistycznych. Przygotowany jest do identyfikowania zagrożeń w środowisku naturalnym i w środowisku pracy, stosując właściwe metody diagnostyczne, a jednocześnie analizowania i eliminowania źródeł ryzyka.

Specjalność bhp i bezpieczeństwo ekologiczne - program studiów bazuje na modułach tematycznych; nacisk jest kładziony na poszerzanie specjalistycznych kompetencji językowych. Już w 1 sem. studenci mogą wybrać wersję językową następujących przedmiotów (polską lub angielską): 1. Analizy przestrzenne dla potrzeb  bezpieczeństwa; 2. Makroergonomia; 3. Bezpieczeństwo procesów technologicznych. W drugim i trzecim semestrze program obowiązkowy i niezmienny obejmuje przedmioty ogólnouczelniane (język obcy oraz przedmioty humanistyczne, praktykę magisterską). Pozostałe przedmioty podlegają wyborowi. Pogrupowane są one w następujące moduły:
  1. Przedmioty ogólne (m.in. Metody detekcji zagrożeń i zanieczyszczeń; Cyberbezpieczeństwo; Zarządzanie jakością)
  2. Przedmioty do wyboru w ramach bloku BHP (m.in. BHP w przemyśle, Projektowanie i diagnozowanie stanowiska pracy, Zarządzanie ryzykiem w projektach, Ekonomika pracy),
  3. Przedmioty do wyboru w ramach bloku bezpieczeństwo środowiska (m.in. Bioklimatologia człowieka, Ekonomika zagrożeń naturalnych, Zarządzanie bezpieczeństwem w przestrzeni publicznej, Bezpieczeństwo ekologiczne w miastach).

Studenci wybierają dwa przedmioty z modułu ogólnego oraz po cztery przedmioty z każdego modułu specjalnościowego. Ponadto nauczyciele zawsze reagują na zmiany sytuacji (postęp nauki lub sprawy bieżące) i zachowując efekty uczenia się, modyfikują treści kształcenia; np. obecnie w ramach przedmiotu Systemy bezpieczeństwa poszerzono treści o zagrożenia militarne, rolę Sił Zbrojnych RP w systemie bezpieczeństwa.

Specjalność powstała po konsultacjach z praktykami, rozpoznaniu rynku pracy oraz konsultacji potrzeb ze studentami. Po jej ukończeniu nasi absolwenci spełniają wymagania stawiane specjalistom bhp.

Pełny program studiów znajdziesz tutaj.

90 ECTS

Gdzie będziesz pracować po studiach?

Studia drugiego stopnia na kierunku inżynieria bezpieczeństwa zapewniają przygotowanie do prowadzenia oraz realizacji zadań z zakresu zarządzania bezpieczeństwem na różnych szczeblach zarządzania przedsiębiorstwem oraz organami administracji publicznej. Absolwenci są przygotowani do zarządzania kryzysowego oraz stosowania zasad i procedur bezpieczeństwa. Posiadają  wiedzę, umiejętności i kompetencje do:
  • wykonywania analiz bezpieczeństwa i ryzyka,
  • projektowania oraz monitorowania stanu i warunków bezpieczeństwa,
  • podejmowania działań mających na celu zapobieganie i ograniczanie wypadków, awarii oraz chorób zawodowych,
  • prowadzenia badań okoliczności awarii i wypadków.

Dzięki posiadanym kompetencjom z powodzeniem znajdują pracę:

• w jednostkach organizacyjnych administracji publicznej,
  • w podmiotach odpowiedzialnych za ochronę i bezpieczeństwa obywateli,
  • w działach BHP i ochrony środowiska w przemyśle oraz innych podmiotach działalności gospodarczej,
  • w organizacjach pozarządowych.

* ustalony limit miejsc na I rok na dany kierunek studiów w roku akademickim 2024/2025

Wywiad z absolwentem - Paulina Jurczak

jurczak_p.png Paulina Jurczak, w 2019 roku ukończyła studia na kierunku Inżynieria Bezpieczeństwa. Przez dwa lata pracowała na budowie farm wiatrowych w firmie Safetee, a obecnie jest specjalistką do spraw bezpieczeństwa oraz transportu substancji niebezpiecznych w firmie Dekra Automobile.

Wywiad z absolwentem - Marcin Robak

_dsf55221_1.jpg Marcin Robak,  ukończył studia na kierunku Inżynieria Bezpieczeństwa na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Obecnie pracuje na stanowisku Inżyniera ds. Bezpieczeństwa Maszyn w duńskiej firmie z oddziałem w Polsce, która zajmuje się dostarczaniem kompetencji inżynierskich do przedsiębiorstw na całym świecie oraz produkcją i budową maszyn.