Wymagania wizowe

Studenci- obywatele państw członkowskich UE i EOG

Obywatele krajów UE i EOG nie potrzebują wizy, aby studiować i przebywać w Polsce. Jeśli jednak Twój pobyt w Polsce przekracza 90 dni, to w ciągu 3 miesięcy po przyjeździe jesteś zobowiązany do zameldowania czasowego w Urzędzie Miejskim, gdzie otrzymasz odpowiednie zaświadczenie.

Studenci z krajów spoza UE/EOG

1. Obywatele niektórych krajów mogą wjechać do Polski bez wizy, ale najprawdopodobniej nadal będą jej potrzebowali, jeżeli ich pobyt przekroczy 90 dni.

2. Studentów obowiązują dwa rodzaje wiz: wiza Schengen (typ C) i wiza krajowa (typ D). Typ C jest wizą krótkoterminową i pozwala jej posiadaczowi przebywać w Polsce do 90 dni. Wiza typu D jest rozwiązaniem bardziej długoterminowym i uprawnia do pobytu w Polsce do jednego roku. Pamiętaj, aby zawsze dokładnie sprawdzać wszystkie daty i inne szczegóły na swojej wizie.

3. Jeśli potrzebujesz wizy, złóż wniosek w Konsulacie RP w swoim kraju. Możesz wyszukać polskie placówki dyplomatyczne na stronie www. W większości przypadków musisz umówić się na wizytę poprzez system online. Przygotuj niezbędne dokumenty. Zwykle należą do nich: wniosek wizowy, paszport, zdjęcie biometryczne, ubezpieczenie zdrowotne, zaświadczenie o wystarczających środkach finansowych na utrzymanie w Polsce, dokumenty potwierdzające cel pobytu, dokumenty poświadczające wpłatę czesnego, dokumenty potwierdzające zapewnione zakwaterowanie i inne. Każdy konsulat może mieć inne wymagania.

4. Twój wniosek jest teraz kompletny i można go złożyć w konsulacie. Zasadniczo decyzja powinna zostać wydana w ciągu 15 dni, jednak na wszelki wypadek najlepiej jest przewidzieć co najmniej miesiąc oczekiwania na decyzję. Jeśli konsulat stwierdzi braki w Twoim wniosku, to poprosi Cię o ich uzupełnienie. Zachowaj wskazane terminy i stosuj się do wszystkich procedur, aby Twój wniosek został pozytywnie rozpatrzony.

5. Po przybyciu do Polski pamiętaj, aby zarejestrować swój tymczasowy adres w Urzędzie Miejskim w ciągu 4 dni od przyjazdu.

Pozwolenie na pobyt czasowy

Zanim wygaśnie Twoja pierwsza wiza, musisz złożyć wniosek o kolejną wizę (przyznawaną przez konsulat w Twoim kraju) lub o pozwolenie na pobyt czasowy (przyznawane w Polsce). Zezwolenie pozwala na pobyt w Polsce przy pierwszym wniosku do 15 miesięcy, a potem może nawet na dłuższy okres. Procedura może trwać długo (kilka do kilkunastu miesięcy).

Więcej informacji znajdziesz na stronie Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu.

Pamiętaj, że nielegalny pobyt w Polsce może mieć poważne konsekwencje, takie jak: deportacja i zakaz wjazdu do Polski w przyszłości. Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości dotyczące prawnych aspektów pobytu w Polsce, możesz dowiedzieć się więcej na stronie Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu.