Aktualności

Cykl: Wywiad z absolwentem - Inżynieria bezpieczeństwa, cz.3

29.04.2022 Kategoria: Ogłoszenia

fb_img_1649678225178.jpg Paulina Jurczak, w 2019 roku ukończyła studia na kierunku Inżynieria Bezpieczeństwa. Przez dwa lata pracowała na budowie farm wiatrowych w firmie Safetee, a obecnie jest specjalistką do spraw bezpieczeństwa oraz transportu substancji niebezpiecznych w firmie Dekra Automobile. 

Proszę powiedzieć, czym się Pani zajmuje?

Dwa miesiące temu zmieniłam pracę, jednak wcześniej zajmowałam stanowisko inżyniera bezpieczeństwa w elektrowni wiatrowej. Byłam odpowiedzialna za szkolenie i nadzorowanie pracowników w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Kontrolowałam również, czy wiatraki są budowane w sposób zgodny z panującymi normami.

Co było dla Pani największym wyzwaniem w życiu oraz w karierze zawodowej?

Od ukończenia studiów mieszkam w Niemczech i największy kłopot sprawiała mi bariera językowa. W samej pracy najtrudniejsza jest odpowiedzialność za bezpieczeństwo pracowników, ode mnie zależy życie innych osób

Co Panią skłoniło do wyboru kierunku studiów?

Na początku zasądził o tym przypadek, jednak z czasem upewniałam się coraz bardziej, że jest to droga dla mnie. Wiedziałam, że po ukończeniu kierunku inżynieria bezpieczeństwa nie będę miała żadnych problemów ze znalezieniem pracy.

Które zajęcia w trakcie studiów były dla Pani najciekawsze?

Najbardziej podobały mi się zajęcia związane z bezpieczeństwem i higieną pracy, które prowadził dr Łukasz Kuta. Wykładał w ciekawy sposób i zapraszał wielu gości, którzy przybliżali nam, jak może wyglądać praca po ukończeniu studiów. Również interesujące oraz przydatne były zajęcia laboratoryjne z dr. Pawłem Lochyńskim, który oprowadzał nas po fabrykach i pokazywał, jak w praktyce wygląda nasz przyszły zawód.

Czy Pani koledzy oraz koleżanki ze studiów pracują obecnie w zawodzie?

Większości znajomych udało się znaleźć pracę związaną z ukończonym kierunkiem.

Jakie kompetencje oraz cechy osobowości powinien mieć absolwent kierunku inżynieria bezpieczeństwa?

Z pewnością powinien znać zasady higieny pracy i przepisy związane z bezpieczeństwem w pracy. Nie jest konieczne, aby znał je na pamięć, jednak powinien wiedzieć, gdzie ich szukać. Z kolei cechy pożądane to pewność siebie oraz stanowczość.

Czy po raz drugi wybrałaby Pani ten sam kierunek studiów?

Tak, jednak od razu kształciłabym się w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Jak szybko udało się Pani znaleźć pracę w zawodzie?

Już po miesiącu szukania.

Czy ma Pani jakąś radę dla przyszłych absolwentów?

Przede wszystkim należy dążyć do celu niezależnie od okoliczności. Jeśli nie uda się zdobyć wymarzonej pracy w danej firmie, nie należy się poddawać, a próbować dalej i dokształcać się samemu, np. poprzez kursy języków obcych. Często sami pracodawcy dbają o podnoszenie kwalifikacji i potrzebnych zakresów- np. dotyczących substancji chemicznych.

Galeria zdjęć