Inżynieria środowiska II mgr

stacjonarny
Rekrutacja zimowa

INŻYNIERIA ŚRODOWISKA, STUDIA STACJONARNE II STOPNIA

Czas trwania: 1,5 roku (3 semestry)

Specjalność:

• technika sanitarna (TS),
  • gospodarka odpadami i odnawialne źródła energii (GO),
  • inżynieria wodna i melioracyjna (IWM).

Uzyskany tytuł zawodowy: magister inżynier

Limit miejsc*: 48 osób

Studia drugiego stopnia na kierunku INŻYNIERIA ŚRODOWISKA kształcą specjalistów posiadających poszerzoną wiedzę z zakresu nauk przyrodniczych i technicznych, przygotowanych do projektowania, wykonawstwa i eksploatacji złożonych obiektów inżynierskich służących kształtowaniu i ochronie środowiska wewnętrznego i zewnętrznego. Studia przygotowują do samodzielnej pracy twórczej i naukowej w biurach projektowych oraz instytutach badawczych zajmujących się zaopatrzeniem w wodę, usuwaniem i oczyszczaniem ścieków, wewnętrznymi instalacjami sanitarnymi, gospodarką odpadami, odnawialnymi źródłami energii, kształtowaniem stosunków wodnych na terenach zurbanizowanych oraz użytkowanych rolniczo.

W ramach studiów II stopnia kształcenie będzie obejmowało przedmioty podstawowe oraz bogaty zestaw przedmiotów do wyboru:

Seminarium, Chemia środowiska, Zarządzanie w budowlanym procesie inwestycyjnym, Modelowanie przepływu wody i zanieczyszczeń, Zarządzanie środowiskiem, Techniki informatyczne, Innowacje, Specjalistyczne ćwiczenia terenowe, język obcy, przedmiot humanistyczny, Szkolenie BHK.

Seminarium, Niezawodność i bezpieczeństwo systemów inżynierskich, Praktyka magisterska, Praca magisterska, przedmiot humanistyczny,

przedmioty specjalnościowe (GO): Energetyka słoneczna i ziemna, Energetyka wodna, Paliwa z odpadów, Składowiska odpadów, Gospodarka bezodpadowa; przedmioty fakultatywne do wyboru: Geotechniczna odbudowa terenów zdewastowanych, Produkcja i wykorzystanie biomasy, Rewitalizacja terenów zdegradowanych i przemysłowych, Problemy gospodarki komunalnej w gminie

przedmioty specjalnościowe (IWM): Budowle hydrotechniczne, Eksploatacja budowli wodnych, Erozja gleb i transport rumowiska, Melioracje terenów zurbanizowanych, Kształtowanie małej retencji wodnej; przedmioty fakultatywne do wyboru: Hydrologiczne zjawiska ekstremalne, Ochrona wód powierzchniowych, Stawy rybne.

przedmioty specjalnościowe (TS): Eksploatacja systemów sanitarnych, Instalacje sanitarne, Lokalne oczyszczalnie ścieków, Oczyszczanie i zagospodarowanie wód opadowych, Systemy sanitarne; przedmioty fakultatywne do wyboru: GIS w wodociągach i kanalizacjach, Zaawansowane technologie wody i ścieków, Przeróbka i zagospodarowanie osadów ściekowych, Problemy gospodarki komunalnej w gminie.

90 ECTS

Ukończone studia drugiego stopnia na kierunku inżynieria środowiska dają możliwość ubiegania się o uprawnienia budowlane projektowe w następujących specjalnościach: instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych w ograniczonym zakresie; konstrukcyjno-budowlanej  w ograniczonym zakresie oraz inżynieryjnej hydrotechnicznej.

Absolwent będzie przygotowany do podjęcia pracy w: przedsiębiorstwach realizujących roboty wykonawcze, w biurach projektów, w jednostkach administracji państwowej związanych z inżynierią środowiska oraz samorządowej, zajmującą się infrastrukturą i planowaniem rozwoju i gospodarką komunalną.

* ustalony limit miejsc na I rok na dany kierunek studiów w roku akademickim 2024/2025