Gospodarka przestrzenna I inż.

dla maturzystów
Stacjonarny
Rekrutacja letnia

GOSPODARKA PRZESTRZENNA, STUDIA STACJONARNE I STOPNIA

Czas trwania: 3,5 roku (7 semestrów)

Uzyskany tytuł zawodowy: inżynier

Limit miejsc*: 80 osób

Doskonale wiesz, że w życiu każdy potrzebuje przestrzeni? Posiadasz wrodzony dar przekonywania? Rozmowy z Tobą nigdy nie kończą się tylko na planowaniu? Wiele pytań, jedna odpowiedź: na UPWr wszystkiego Cię nauczymy! Nasi doświadczeni wykładowcy przekażą Ci wiedzę i umiejętności dotyczące wszystkich niezbędnych zagadnień związanych z GOSPODARKĄ PRZESTRZENNĄ. Jeśli interesuje Cię planowanie przestrzenne, zasady projektowania i kształtowania obszarów przyrodniczych i zurbanizowanych, rewitalizacja miast, ekonomia i fundusze unijne, a także chciałbyś mieć realny wpływ na kształtowanie polityki przestrzennej samorządów terytorialnych – ten kierunek jest dla Ciebie ! W toku studiów nauczymy Cię m.in. stosowania oprogramowania pozwalającego na zaprojektowanie zagospodarowania przestrzennego terenów o zróżnicowanym charakterze, zarządzania projektami, tworzenia baz danych o przestrzeni i obiektach, programowania  i analiz społeczno-gospodarczych oraz przestrzennego rozwoju regionów i miast, gospodarki gruntami, wszelkich niezbędnych zagadnień ekonomicznych, a także elementów związanych z kształtowaniem środowiska i ekorozwojem. Zebrana wiedza umożliwi Ci nowoczesne podejście do gospodarki przestrzennej. Nie zamykaj się na swoje pomysły. Wybierz kierunek GOSPODARKA PRZESTRZENNA i otwórz się na nowe możliwości!

Student podczas studiów na kierunku GOSPODARKA PRZESTRZENNA uzyskuje wiedzę z zakresu nauk technicznych, ekonomicznych i przyrodniczych. Zakres programu studiów obejmuje m.in. techniki informacyjne, GIS, planowanie przestrzenne, zasady projektowania, przedmioty społeczno-kulturowe, prawne oraz przyrodnicze uwarunkowania gospodarki przestrzennej, programy narzędziowe ułatwiające projektowanie przestrzenne, analizę i wizualizację danych oraz zarządzanie projektami. Blok przedmiotów ekonomicznych to m.in. ekonomia, ekonomika miast i regionów, samorząd terytorialny, studium wykonalności inwestycji i przedsiębiorczość akademicka. Począwszy od 2 semestru będziesz mógł także zdecydować o wyborze przedmiotów fakultatywnych, które szczególnie Cię zainteresują.

Przedmioty ogólne, m.in.: matematyka, socjologia, historia urbanistyki.

Przedmioty kierunkowe: podstawy gospodarki przestrzennej, demografia i społeczno-kulturowe uwarunkowania gospodarki przestrzennej, prawoznawstwo i prawne uwarunkowania gospodarki przestrzennej i ochrony środowiska, ekologia i ochrona ekosystemów, grafika inżynierska, ekonomika miast i regionów, GIS  oraz grupa przedmiotów wybieralnych dotyczącą metod i narzędzi przetwarzania i wizualizacji danych (metody VR, CAD/GIS), a więc przydatne w pracy planisty i projektanta. Specjalistyczne oprogramowanie wykorzystywane jest w przypadku innych przedmiotów, m.in. kataster, zieleń w przestrzeni zurbanizowanej, planowanie przestrzenne i inne.

Przedmioty ogólne: statystyka.

Przedmioty kierunkowe: planowanie przestrzenne, projektowanie w środowisku CAD/GIS,  zasady projektowania, kataster oraz przedmioty wybierane z katalogu przedmiotów dotyczących zrównoważonego zarządzania przestrzenią, zasobami przyrody, krajobrazu oraz usług ekosystemowych. Możesz rozpocząć realizację 4.tygodniowej wakacyjnej praktyki inżynierskiej, np. dzieląc ją pomiędzy rok II oraz III.

III rok

Przedmioty kierunkowe: projektowanie urbanistyczne, polityka regionalna, rewitalizacja obszarów zurbanizowanych, gospodarka nieruchomościami, kształtowanie krajobrazu, budownictwo, planowanie infrastruktury technicznej. Możesz także zdecydować o wyborze kursów z grupy przedmiotów dotyczących kształtowania zieleni, zarządzania transportem czy łańcuchami dostaw. W szóstym semestrze zaczynasz realizować pracę dyplomową - wybierasz temat pracy dyplomowej oraz opiekuna. Po szóstym semestrze legitymujesz się praktyką zawodową (4 tygodnie), zrealizowaną (zgodnie z Twoim wyborem) w biurze projektowym, urzędzie miasta lub gminy, starostwie albo w instytucji zajmującej się gospodarką nieruchomościami.

IV rok

Przedmioty kierunkowe: zarządzanie projektami w gospodarce przestrzennej, teoria organizacji i zarządzania, dwa przedmioty wybieralne (np. z zakresu zarządzania nieruchomościami, kosztorysowania, zarządzania przedsiębiorstwem) oraz seminarium. Kończysz pracę dyplomową i przygotowujesz się do egzaminu inżynierskiego.

Zasadą jest, począwszy od drugiego semestru, wybór dwóch przedmiotów z puli dodatkowych, tematycznych bloków.

Podczas studiów na gospodarce przestrzennej uczysz się z wykorzystaniem nowoczesnych metod dydaktycznych jak Project Based Learning (PBL) czy Design thinking, "odwrócona klasa". Unikamy czysto podawczych metod nauczania wprowadzając na wykładach metody problemowe i ograniczając ich liczbę do niezbędnego minimum.

W każdym semestrze, aby go zaliczyć, powinieneś uzyskać 30 punktów ECTS, (tj. 210 punktów łącznie, w całym cyklu studiów inżynierskich). Jeśli jednak zdarzy się potknięcie i nie zaliczysz jakiegoś przedmiotu, możesz przejść na kolejny semestr studiów, o ile Twój deficyt nie przekroczy 15 punktów. Oczywiście, niezaliczony przedmiot i brakujące punkty należy uzupełnić w kolejnych semestrach.

Gdzie będziesz pracować po studiach?

Możesz pracować w pracowniach projektowych i planistycznych, firmach konsultingowych, ośrodkach edukacji ekologicznej, w działach urzędów gmin, starostw oraz urzędów marszałkowskich zajmujących się gospodarką przestrzenną, planowaniem przestrzennym, gospodarowaniem nieruchomościami czy ochroną przyrody. Możesz również otworzyć własną działalność gospodarczą i zajmować się tworzeniem planów zagospodarowania przestrzennego, rewitalizacją obszarów zurbanizowanych czy analizami GIS.

* ustalony limit miejsc na I rok na dany kierunek studiów w roku akademickim 2023/2024