Geodezja i kartografia II mgr

Stacjonarny
Rekrutacja zimowa

GEODEZJA I KARTOGRAFIA, STUDIA STACJONARNE II STOPNIA

Czas trwania: 1,5 roku (3 semestry)

Specjalności:

• geoinformatyka (GF),
  • teledetekcja (TD), NOWOŚĆ!
  • geodezja inżynieryjna (GI),
  • wycena nieruchomości (WN),
  • geodezja satelitarna (GS)

Uzyskany tytuł zawodowy: magister inżynier

Profil studiów: ogólnoakademicki

Limit miejsc*: 48 osób

Studia drugiego stopnia są zarówno rozszerzeniem i uzupełnieniem studiów geodezyjnych stopnia pierwszego, jak i ofertą dla absolwentów innych kierunków studiów. Studia stopnia drugiego prowadzone są dla pięciu specjalności: geoinformatyka (GF), teledetekcja (TD), geodezja inżynieryjna (GI), wycena nieruchomości (WN) oraz geodezja satelitarna (GS).

Specjalność geodezja inżynieryjna dedykowana jest przede wszystkim inżynierom geodezji, podczas gdy pozostałe specjalności, w tym nowouruchomiona specjalność teledetekcja, pozwalają podjąć studia na geodezji i kartografii absolwentom innych kierunków studiów.

Kształcenie na geodezji i kartografii odbywa się zarówno w zakresie przedmiotów ogólnych, obejmujących między innymi: matematykę stosowaną, ekonomię, innowacje, jak i w zakresie przedmiotów kierunkowych.

Kształcenie kierunkowe prowadzone jest na przedmiotach takich jak: modelowanie kartograficzne, cyfrowe przetwarzanie obrazu, podstawy inżynierii geoprzestrzennej, geodezja planetarna, bezzałogowe systemy latające w geodezji, oraz na przedmiotach obligatoryjnych, przewidzianych dla danej specjalności.

Dla specjalności geoinformatyka (GF) są to przedmioty z zakresu zaawansowanych metod opracowania obserwacji, przetwarzania chmur punktów oraz technologii informatycznych (bazy danych przestrzennych, metody eksploracji danych, projektowanie i programowanie systemów GIS i technologie internetowe).

Dla specjalności teledetekcja (TD) są to przedmioty z zakresu fotogrametrii cyfrowej, przetwarzania chmur punktów, teledetekcji satelitarnej (pasywnej i aktywnej), teledetekcji GNSS, automatyzacji przetwarzania danych teledetekcyjnych.

Dla specjalności geodezja inżynieryjna (GI) są to: geodezja inżynieryjno-przemysłowa, fotogrametria cyfrowa, teledetekcyjne monitorowanie deformacji powierzchni terenu, geodezyjna obsługa budowy tras komunikacyjnych oraz pomiary i analiza deformacji.

Dla specjalności wycena nieruchomości (WN) są to głównie przedmioty związane z gospodarką nieruchomościami (wybrane zagadnienia z rzeczoznawstwa majątkowego, gospodarka nieruchomościami, wycena nieruchomości, wycena nieruchomości specjalnych, ekonomiczne podstawy rynku nieruchomości oraz kosztorysowanie w budownictwie).

Dla specjalności geodezja satelitarna (GS) są to przedmioty dotyczące zaawansowanych metod opracowania obserwacji, satelitarnych technik pomiarowych, teledetekcji GNSS, analizy i przetwarzania obserwacji satelitarnych, nawigacji satelitarnej oraz dynamiki orbit sztucznych satelitów Ziemi.

Dla każdej specjalności realizowane są również cztery przedmioty wybierane przez studentów z szerokiej oferty przedmiotów do wyboru.

Aktualne rozkłady zajęć i programy studiów dostępne są na stronie Wydziału.

Cały program studiów znajdziesz tutaj.

Na każdym semestrze student ma możliwość uzyskania 30 punktów ECTS. Łącznie na studiach student musi uzyskać 90 punktów.

Po ukończeniu studiów i uwzględnieniu wiedzy zdobytej na pierwszym stopniu studiów kierunku geodezja i kartografia, student może ubiegać się (po spełnieniu innych wymogów ustawowych) o nadanie uprawnień zawodowych:

1. w dziedzinie geodezji i kartografii w zakresach wymienionych w art. 43 Ustawy Prawo Geodezyjne i Kartograficzne z dnia 17 maja 1989 r. (Dz.U. 2021 poz. 1990): geodezyjne pomiary sytuacyjno-wysokościowe (realizacyjne i inwentaryzacyjne), rozgraniczanie i podziały nieruchomości (gruntów) oraz sporządzanie dokumentacji do celów prawnych, geodezyjne pomiary podstawowe, geodezyjna obsługa inwestycji, geodezyjne urządzanie terenów rolnych i leśnych, redakcja map oraz fotogrametria i teledetekcja.
  2. z wyceny nieruchomości (art. 174 Ustawy o Gospodarce Nieruchomościami z dnia 21 sierpnia 1997 (t. j. Dz. U. 2021, poz. 1899).

Gdzie będziesz pracować po studiach?

Absolwenci geodezji i kartografii uzyskują pełne przygotowanie zawodowe do realizacji zadań z zakresu szeroko rozumianej geodezji. Absolwenci specjalności geodezja inżynieryjna będą pożądani w administracji samorządowej i rządowej, biurach projektowych, prywatnych i państwowych jednostkach wykonawstwa geodezyjnego, zajmujących się np. przygotowaniem map czy obsługą inwestycji budowlanych, lub prowadzenia samodzielnej działalności na rzecz różnych podmiotów gospodarczych. Absolwenci teledetekcji będą przygotowani do pracy  w firmach zajmujących się fotogrametrią i teledetekcją, które realizują wielkopowierzchniowe zobrazowania terenu lub trójwymiarowe modele obiektów. Po specjalności geoinformatyka będą posiadali umiejętności z zakresu programowania, budowy baz danych i prowadzenia analiz przestrzennych. Mogą być więc zatrudnieni w różnorodnych biurach projektowych, planistycznych i z sektora IT. Absolwenci specjalności geodezja satelitarna mogą pracować w firmach z branży kosmicznej, zajmujących się m.in. nawigacją czy projektowaniem misji satelitarnych. Po ukończeniu specjalności wycena nieruchomości absolwenci są przygotowani do pracy w biurach rzeczoznawstwa majątkowego, zarządzania nieruchomościami i pośrednictwa w ich obrocie.

* ustalony limit miejsc na I rok na dany kierunek studiów w roku akademickim 2023/2024