Aktualności

Interakywna laska dla osób niewidomych i niedowidzących - projekt inżynierski studenta inżynierii bezpieczeństwa

02.12.2021 Kategoria: Studenci

Artur Salamon, student Inżynierii Bezpieczeństwa na UPWr buduje interaktywną laskę dla osób niewidomych. Wyposażona w czujniki odległości i sygnalizująca wibracją wykrycie przeszkód na drodze laska, ma na celu ułatwić niewidomym poruszanie się po mieście.

 

Projekt interaktywnej laski dla osób niewidomych i niedowidzących to temat pracy inżynierskiej Artura Salamona. Będzie ona powstawać pod okiem prof. Katarzyny Pentoś.

Student Inżynierii Bezpieczeństwa UPWr liczy, że na bazie budowanego właśnie prototypu, laska w przyszłości pomoże w zwiększeniu bezpieczeństwa osób niewidomych lub niedowidzących.

 

Myślę, że takie urządzenie może okazać się przydatne w codziennym życiu osób niewidomych lub niedowidzących. Pomysł by stworzyć interaktywną laskę zrodził się w mojej głowie dwa lata temu, gdy miałem okazję pomóc osobie niewidomej dotrzeć na przystanek tramwajowy. Z przeprowadzonej rozmowy, zrozumiałem z jakimi problemami mierzą się na ulicy osoby niewidome oraz ile jest zagrożeń na ich codziennej drodze. Niestety w tak dużym mieście jak Wrocław, jest wiele przeszkód, które mogą okazać się wręcz niebezpieczne dla osób niewidomych. Przykładowo rozrzucone po mieście hulajnogi elektryczne – opowiada Artur Salamon.

 

Student jest na etapie budowy prototypu urządzenia. Jak podkreśla ma już zakupione wszystkie materiały i gotowy projekt, który zakłada wyposażenie jej w sporo elektroniki.

Będą w niej czujniki odległości, a zamontowane w rękojeści silniki wibracyjne będą realizowały funkcję sygnalizowania wykrycia przeszkody. Zmienna modulacja sygnału w rękojeści pozwoli również na oszacowanie w jakiej odległości jest wykryta przeszkoda.

Laska będzie też automatycznie włączała czerwone diody sygnalizacyjne po zmroku i będzie wyposażona w system „blue light” (polega on na emitowaniu wyraźnego światła niebieskiego na torze poruszania się co ma na celu zwrócenie uwagi na osobę niewidomą).

W dzisiejszych czasach większość społeczeństwa przemieszczając się skupia uwagę na telefonach, nie obserwuje otoczenia. System z racji tego, że światło skierowane jest na ziemię, sprawia, że zwracamy uwagę na taką osobę, zwiększając tym samym jej bezpieczeństwo – mówi student UPWr i podkreśla, że jednym z podstawowych założeń projektu jest to, by jego urządzenie było zbudowane z niedrogich komponentów, tak aby każda chętna osoba mogła sobie pozwolić na jego zakup.

 

To jeden z przykładów projektów, którymi zajmują się studenci inżynierii bezpieczeństwa na UPWr. Jeśli zainteresowała Cię ta tematyka, chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat bezpieczeństwa w przestrzeni publicznej, w środowisku pracy czy o przewidywaniu zasięgu i skutków zjawisk atmosferycznych oraz zarządzaniu kryzysowym – będzie to idealny kierunek dla Ciebie. Zobacz tutaj.