Inżynieria środowiska I inż.

dla maturzystów
Stacjonarny
Rekrutacja letnia

INŻYNIERIA ŚRODOWISKA, STUDIA STACJONARNE I STOPNIA

Czas trwania: 3,5 roku (7 semestrów)

Uzyskany tytuł zawodowy: inżynier

Limit miejsc*: 64 osoby

Wierzysz w to, że w naturze nic nie ginie? Potrafisz myśleć przyszłościowo? Dbasz nie tylko o siebie, ale również o środowisko?  Wiele pytań, jedna odpowiedź: na UPWr wszystkiego Cię nauczymy! Nasi doświadczeni wykładowcy wykwalifikują Cię we wszystkich niezbędnych zagadnieniach związanych z INŻYNIERIĄ ŚRODOWISKA. Na tym kierunku studiów opanujesz wiedzę przyrodniczo-techniczną, która umożliwi Ci projektowanie, wykonawstwo i eksploatację obiektów służących ochronie środowiska. Zebrana wiedza i umiejętności ułatwią Ci prowadzenia działalności w zakresie infrastruktury sanitarnej, obiektów inżynierii wodnej i melioracyjnej oraz wewnętrznych instalacji sanitarnych. Wybierz kierunek INŻYNIERIA ŚRODOWISKA i realnie wpłyń na naszą planetę!

Studia na kierunku INŻYNIERIA ŚRODOWISKA kształcą specjalistów posiadających wiedzę z zakresu nauk przyrodniczych i technicznych, przygotowanych do projektowania, wykonawstwa i eksploatacji typowych obiektów inżynierskich służących kształtowaniu i ochronie środowiska wewnętrznego i zewnętrznego. Studia przygotowują kadry zawodowe do prowadzenia działalności inżynierskiej w zakresie infrastruktury sanitarnej (wodociągi, kanalizacje, stacje uzdatniania wody i oczyszczalnie ścieków), obiektów inżynierii wodnej i melioracyjnej oraz wewnętrznych instalacji sanitarnych.

W ramach studiów I stopnia kształcenie będzie obejmowało przedmioty podstawowe oraz bogaty zestaw przedmiotów do wyboru:

Biologia i ekologia, Chemia wody i ścieków, Fizyka, Fizyka i chemia gleb, Algebra, Analiza matematyczna, Mechanika płynów, Geodezja inżynierska, Komputerowe wspomaganie projektowania, Rysunek techniczny i geometria wykreślna, BHP i ergonomia, Inżynieria elektryczna, Prawo, WF, Język obcy, Przedmiot humanistyczny, Technologia informacyjna, Ochrona własności intelektualnej, BHP i ergonomia, szkolenie BHK.

Statystyka matematyczna, Mechanika i wytrzymałość materiałów, Meteorologia, Hydrologia, Hydrogeologia, Materiałoznawstwo, Mechanika gruntów i fundamentowanie, Odwodnienia, Termodynamika techniczna, Systemy informacji przestrzennej, Technologia wody i ścieków, Gospodarka odpadami, Budownictwo ogólne, język obcy.

III rok

Ochrona środowiska, Sieci wodociągowe i kanalizacyjne, Gospodarka wodna i ochrona wód, Technologia i organizacja robót, język obcy, przedmioty fakultatywne do wyboru: Budownictwo hydrotechniczne, Budownictwo ziemne, Regulacja rzek, Eksploatacja urządzeń technicznych, Kompleksowe zagospodarowanie terenu, Nawodnienia, Zagrożenia środowiskowe - degradacja gleb, Teledetekcja bliskiego zasięgu w inżynierii środowiska, Elektrownie wodne, Pompownie, Instalacje sanitarne, Wentylacja i klimatyzacja, Edukacja z zakresu wyszukiwania i zarządzania informacją w źródłach elektronicznych, serwisach i bazach danych, Podstawy wykorzystania energii odnawialnej, Przyrodnicze podstawy kształtowania środowiska, Przyrodnicze wykorzystanie ścieków i osadów, Zmiany klimatu, Adaptacje do zmian klimatu, Zbiorniki wodne i ochrona od powodzi.

IV rok

Sieci gazowe i ogrzewnictwo, Seminarium dyplomowe, Pracownia dyplomowa, Praktyka zawodowa. Przedsiębiorczość akademicka, przedmioty do wyboru: Kosztorysowanie robót w inżynierii środowiska, Organizacja i logistyka inwestycji, Proces inwestycyjny.

210  ECTS

Ukończone studia pierwszego stopnia na kierunku inżynieria środowiska dają możliwość ubiegania się o uprawnienia budowlane wykonawcze w następujących specjalnościach: instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych w ograniczonym zakresie; konstrukcyjno-budowlanej w ograniczonym zakresie oraz inżynieryjnej hydrotechnicznej.

Gdzie będziesz pracować po studiach?

Absolwent będzie przygotowany do podjęcia pracy m.in. w: przedsiębiorstwach realizujących roboty wykonawcze, w biurach projektów, w jednostkach administracji państwowej związanych z inżynierią środowiska oraz samorządowej, zajmującą się infrastrukturą i planowaniem rozwoju i gospodarką komunalną.

* ustalony limit miejsc na I rok na dany kierunek studiów w roku akademickim 2023/2024