Gospodarka przestrzenna II mgr

Stacjonarny
Rekrutacja zimowa

GOSPODARKA PRZESTRZENNA, STUDIA STACJONARNE II STOPNIA

Czas trwania: 1,5 roku (3 semestry)

Specjalności:

• Zarządzanie przestrzenią,
  • Rynek nieruchomości,
  • Analityka społeczno-gospodarcza NOWOŚĆ!

Uzyskany tytuł zawodowy: magister inżynier

Limit miejsc*: 64 osób

Student podczas studiów na kierunku GOSPODARKA PRZESTRZENNA uzyskuje wiedzę z zakresu nauk społecznych, ekonomicznych i technicznych. Semestr I jest wspólny i obejmuje przedmioty o charakterze planistyczno-zarządczym oraz prawnym. W przypadku ścieżek kształcenia, prowadzonych od II semestru, zarządzanie przestrzenią skupia się na przedmiotach analityczno-projektowych, rynek nieruchomości ekonomiczno-zarządczych, natomiast analityka społeczno-gospodarcza obejmuje zagadnienia przetwarzania, analizy i wizualizacji danych z wykorzystaniem nowoczesnych systemów informatycznych i narzędzi  data science.

Przedmioty ogólne: kształtowanie i ochrona środowiska, gospodarka regionalna i lokalna, marketing terytorialny, techniki legislacyjne w planowaniu, podstawy wyceny nieruchomości oraz przedmioty realizowane w całości metodą Challenge Based Learning (, tj. planowanie rozwoju miast, zarządzanie środowiskiem i zasobami naturalnymi). Z kolei metoda Problem Based Learning jest stosowana dla przedmiotu innowacje.

Zarządzanie przestrzenią: poza przedmiotami ogólnouczelnianymi (język obcy, przedmiot humanistyczny) oraz przedmiotem wybieralnym i seminarium cały semestr II będzie poświęcony rozwiązywaniu problemów z zakresu zintegrowanego zarządzania przestrzenią, metodą Problem Based Learning. Sami będziecie kształtowali tempo pracy nad rozwiązaniem wybranego problemu. Podsumowując - znika tradycyjny podział na przedmioty, wykłady i ćwiczenia, a przechodzimy na system samodzielnego zdobywania wiedzy, umiejętności i kompetencji, przy dyskretnej lecz efektywnej współpracy, konsultacji, moderowaniu dyskusji przez nauczycieli akademickich. W semestrze III będziecie realizowany, również w oparciu o metodę Problem Based Learning, tematyczny blok poświęcony efektywnemu planowaniu i projektowaniu, integrującemu potrzeby społeczne, środowiskowe oraz ekonomiczne, o nazwie Community-based planning and design.

Rynek nieruchomości: gospodarka nieruchomościami i gospodarka mieszkaniowa,  zarządzanie nieruchomościami, pośrednictwo w obrocie nieruchomościami, rynek nieruchomości, analizy ekonomiczne w gospodarowaniu nieruchomościami, prawo rzeczowe, administracyjne, wycena nieruchomości specjalnych, wycena nieruchomości leśnych, zadrzewionych i zakrzewionych oraz seminarium i przedmioty fakultatywne.

Analityka społeczno-gospodarcza: ekonometria przestrzenna, geomarketing, pozyskiwanie, przetwarzanie i eksploracja danych, analityka biznesowa, procesy decyzyjne w rozwoju gospodarczym, automatyzacja analiz geoprzestrzennych, podstawy Big Data, podstawy uczenia maszynowego, ekonomia behawioralna, visual communication (przedmiot prowadzony w języku angielskim - ale bez obaw - będzie wsparcie), prognozowanie rozwoju społeczno-gospodarczego, seminarium.

Podczas studiów na gospodarce przestrzennej uczysz się z wykorzystaniem najnowszych metod dydaktycznych jak Problem Based Learning (PBL), Challenge Based Learning. Dzięki specjalności analityka społeczno-gospodarcza, dzięki wiedzy i specjalistyczmym umiejętnościom operowania bazami danych trafiasz do grupy najlepiej opłacanych absolwentów dane bazy Ekonomiczne Losy Absolwenta, 2020), Specjalność zarządzanie przestrzenią daje Ci wiedzę i umiejętności holistycznego jej kształtowania, prognozowania zmian i rozwiązywania problemów, zwłaszcza w kontekście zmian społecznych i środowiskowych. Specjalność rynek nieruchomości daje Ci możliwość pracy w zawodach obsługujących transfer nieruchomości, ich zarządzanie i wycenę, czyli możliwość pracy w zawodzie zarządcy nieruchomościami oraz pośrednika w obrocie nieruchomościami, a po dopełnieniu praktyki zawodowej również uzyskanie uprawnień zawodowych rzeczoznawcy majątkowego.

W każdym semestrze, aby go zaliczyć, powinieneś uzyskać 30 punktów ECTS, (tj. łącznie 90 punktów). Deficyt 15 punktów umożliwia warunkowe zaliczenie semestru. W kolejnym semestrze konieczne jest jednak uzupełnienie brakujących zaliczeń.

Gdzie będziesz pracować po studiach?

Jesteś przygotowany do pracy w jednostkach administracji samorządowej i rządowej; pracowniach projektowych; przedsiębiorstwach związanych z gospodarką przestrzenną, w tym działających w dziedzinie inwestycji i nieruchomości; agencjach rozwoju. Fachowców z zakresu analityki społeczno-gospodarczej szukają firmy otoczenia biznesu, firmy konsultingowe i doradcze. Możesz prowadzić własną działalność z zakresu zarządzania nieruchomościami oraz pośrednictwa w obrocie nieruchomościami lub pracować w firmach sprawujących zarząd nieruchomości, w biurach obrotu nieruchomościami lub w biurach wyceny nieruchomości. Można również pracować w jednostkach samorządu terytorialnego oraz organach i instytucjach z zakresu gospodarowania nieruchomościami. Nauczysz się obsługi najnowszych systemów wspierania decyzji gospodarczych i lokalizacyjnych. Podniesiesz kompetencje i umiejętności diagnozy otoczenia, przewidywania zmian i rozwiązywania bieżących oraz potencjalnych problemów przestrzennych, społecznych i środowiskowych, w sposób zintegrowany, całościowy. Dzięki kompetencjom z zakresu analizy informacji przestrzennej, przetwarzania danych gospodarczych, uczenia maszynowego, Big Data oraz Business Intelligence będziesz wspierał podejmowanie decyzji biznesowych w działach sprzedaży, marketingu czy rozwoju rynku. Wykorzystasz do tego najnowsze rozwiązania informatyczne na świecie.